Prethistorijski Hvar-novi projekt SŠ Hvar i Ministarstva turizma i sporta RH

Autor: Administrator , 20. 10. 2021.

☆PROJEKT "PRAPOVIJESNI HVAR/PREHISTORIC HVAR"☆
🪔🪔🪔MARKOVA ŠPILJA🪔🪔🪔
Posjet Markovoj špilji pobudio je veliku pozornost učenika, nastavnika, ali i ljudi iz struke.Naime, godinama se, točnije desetljećima, nije spuštalo u tu veličanstvenu špilju na Pelegrinu, a istraživala se nije od vremena akademika i arheologa Grge Novaka.
U sklopu novog projekta SŠ Hvar "Prehistoric Hvar" imamo "zadatak" približiti neki manje vidljiv arheološki lokalitet bliže okoline. Mi smo se odlučili za Markovu špilju. Nismo pogriješili jer ono što smo vidjeli i doživjeli na tome lokalitetu zaustavlja dah!
Velebna, prostrana špilja primila je sve zainteresirane u svoju utrobu pričajući priču koja ostavlja trag na one koji znaju slušati i osluškivati.
Na tome putu spoznaje mnogi su nam pomogli: Šumarija Hvar (Gabro Keršić - šumar, čuvar toga prostranog rta Pelegrin), Kantharos (Eduard Visković), Muzej hvarske baštine (ravnateljica Nives Tomasović, Nikoleta Bracanović, Katija Borak), Nikša Vujnović (vrsni znalac arheologije), Joško Barbarić (apsolvent arheologije), Antonio Morić Španić (profesor geografije), Sanda Stančić (voditeljica projekta), Antonio Buzolić (nastavnik), Vesna Barbarić (nastavnica), Krešo Tomasović (kipar), Igor Crnković i Ana Bernard (snimatelji) i koncesionar lovišta Pelegrin.
🦙🌿🌳🌲🦌🌿🌳🌲🌳🌿🌲
Svi oni, doprinijeli su, svatko na svoj način, svojom aktivnošću, realizaciji ove male avanture.
Ipak, moramo spomenuti Nikšu Vujnovića koji je svojom stručnošću, velikim znanjem i vidljivom zanesenošću, učenicima i odraslima, približio ovaj prapovijesni lokalitet i time, još jednom, naglasio važnost ovakvih kulturnih toponima za širu zajednicu i za naš otok Hvar.  Hvala svima! ❤
🪔🪔🪔🪔🪔🪔🪔🪔🪔🪔🪔🪔
Za one koji žele znati više:
Markova špilja, prapovijesno nalazište na krajnjem sjeverozapadnom dijelu otoka Hvara. Debljina kulturnoga sloja iznosi oko 13 m, a sadržava nalaze (keramika, nakit, životinjska plastika) iz neolitika, eneolitika, brončanog i željeznoga doba, te iz doba grčke kolonizacije i rimske vladavine. Sudeći prema nalazima, špilja je najčešće bila nastavana tijekom neolitika dok se u ostalim razdobljima u njoj rjeđe boravilo. Prevladavaju ulomci ranoneolitičke impresso-keramike, ukrašeni raznovrsnim otiscima, osobito onima s pomoću školjke iz roda Cardium, dok su rjeđi nalazi iz srednjega i kasnog neolitika (oslikana keramika danilske i hvarske kulture)."
Citiranje: Markova špilja. Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2021.