Doprinos Srednje škole Hvar nacionalnog kampanji sadnje stabala Zasadi stablo, ne budi panj

Autor: Antonio Morić-Španić, 23. 12. 2021.

Srednja škola Hvar uključila se i ove godine u kampanju sadnje stabala koju je organizirala udruga Zasadi stablo, ne budi panj.  Udruga Zasadi stablo, ne budi panj organizira nacionalne kampanje sadnje stabala u Republici Hrvatskoj kako bi osvijestila sve društvene dionike i pobudila ekološku svijest te društvenu i ekološku odgovornost svakog pojedinca.

Učenici Srednje škole Hvar (razredi 1. G i 1. THK), predvođeni koordinatorom sadnje, nastavnikom geografije i geoinformatike Antonijem Morićem-Španićem, ravnateljem škole Sašom Paduanom, pedagogicom Željanom Andabak Butorović i nastavnicom biologije i kemije  Kristinom Ćubić zasadili su 24 sadnice pinije na putu prema tvrđavi Fortici. Lokacija je izabrana nakon pomne konzultacije sa šumarskim stručnjakom, gospodinom Gabrotom Keršićem , zaposlenikom tvrtke Hrvatske šume d.o.o. - Šumarija Hvar koja je osigurala i nabavu sadnog materijala.

Značajan doprinos sadnji dali su predstavnici Grada Hvara i zaposlenici tvrtki Komunalno  Hvar d.o.o. i Borova d.o.o. kroz logističku i tehničku organizaciju akcije sadnje. Po završetku radne aktivnosti, učenici naše škole posebno su se obradovali (zasluženom) obroku kojeg je Grad Hvar upriličio za njih u poznatom gradskom restoranu 😊.

Ovim putem učenici naše škole iskazali su lokalni doprinos u provedbi i postizanju ciljeva Europskog zelenog plana (europske strategije za postizanje održivosti gospodarstva Europske unije) i Europske strategije za šume, prema kojoj je do 2030. godine planirana sadnja 3 milijarde stabala u Europskoj uniji. Također, sadnjom drveća iskazan je i doprinos prema ostvarenju 15. globalnog cilja održivog razvoja Ujedinjenih naroda – Očuvanje života na kopnu. UN značajan naglasak usmjerava prema nužnosti zaštite, uspostave i promoviranja održivog korištenja kopnenih ekosustava i održivog upravljanja šumama, obzirom da su šume jedan od ključnih čimbenika sprječavanja negativnih posljedica klimatskih promjena

Kartografski i sadržajni podaci o obuhvatu sadnje, po završetku iste, su uneseni u webGIS kartografsku aplikaciju Zasadi stablo, ne budi panj, koju je izradila udruga Centar za održivi razvoj GIS tehnologijama iz Splita, čiji je dopredsjednik Antonio Morić-Španić, nastavnik naše škole. Interaktivni kartografski prikaz zasađenih lokacija osmišljen s ciljem informiranja šire javnosti o opsegu i rezultatima građanske inicijative, kao i vjerodostojnosti i točnosti iznesenih podataka. Osim mogućnosti pregleda i pretrage lokacija prema odabranim parametrima (naziv lokacije, nositelj aktivnosti, županija), kartografska aplikacija pruža svim dionicima provedbe inicijative i ostalim građanima mogućnost dijeljenja kartografskih sadržaja putem društvenih mreža i preuzimanja isječaka karte u PDF obliku.