> ERASMUS +

Erasmus+ najveći je program Europske unije za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport te obuhvaća razdoblje od 2014. do 2020. godine. Obuhvaća sve europske i međunarodne programe i inicijative Europske unije u području obrazovanja (opće obrazovanjevisoko obrazovanjeobrazovanje odraslih), osposobljavanja (strukovno obrazovanje i osposobljavanje), mladih sporta.

Erasmus+ usmjeren je jačanju znanja i vještina te zapošljivosti europskih građana, kao i unaprjeđivanju obrazovanja, osposobljavanja te rada u području mladih i sporta.

Više o programu Erasmus+ možete naći na stranicama Agencije za mobilnost i programe EU.

Srednja škola Hvar kontinuirano sudjeluje u Erasmus+ projektima od 2015. godine. U nastavku možete saznati više o provedenim projektima i virtualnom šetnjom pregledati naše brojne europske mobilnosti:

PROJEKTI:

Managing the legacy of tradition

CHANCE (Cultural Heritage Awareness for Netizen Communication in Europe)

New methodologies to avoid early school leaving

Read in Europe

Sustainability as a Resource

I,You, We, Mediterranean Citizens

Srednja škola Hvar odabrana za ustanovu Erasmus+ ambasadora

Srednja škola Hvar odlukom je Agencije za mobilnost i programe EU odabrana za Erasmus+ ambasadora u području općeg obrazovanja 2018.-2020. prema Javnom pozivu za iskaz interesa za Erasmus+ ambasadore.
Ulogu amasadora obavljat će Natalija Moškatelo, mag. geografije i engleskog jezika te koordinatorica Erasmus+projekata u Školi, s ciljem promoviranja i predstavljanja primjera dobre prakse Erasmus+ programa. ČESTITAMO!

AMPEU - Odluka o odabiru Erasmus+ ambasadora u području odgoja i općeg obrazovanja te strukovnog obrazovanja i osposobljavanja 2018.- 2020.

Međunarodna suradnja u programu Erasmus+

Srednja škola Hvar s izdvojenom lokacijom u Jelsi sudjelovat će u tri međunarodna projekta u programu Erasmus+, Ključna aktivnost 2 u području općeg obrazovanja.

Teme projekata su održivi turizam, književnost i povijest.

Suradnja u projektima omogućit će učenicima i profesorima uvid u europske školske sustave. Profesori će upoznati  inovativne metode i načine rada, a učenici će usavršiti informacijsko-komunikacijske vještine. Budući da je službeni jezik projekata engleski i da će se sve aktivnosti provoditi na engleskom jeziku, sudionici će imati jedinstvenu mogućnost komunikacije i usavršavanja jezičnih vještina. Treba naglasiti i važnost kulturne raznolikosti svih partnera što će pridonijeti razvoju tolerancije i većoj međukulturalnoj osviještenosti svih sudionika.

Učenici strukovnih programa u Hvaru (smjer turizam i ugostiteljstvo) će sudjelovati u projektu Sustainability as a Resource. Koordinator projekta je škola u Španjolskoj, a ostale škole partneri su iz Italije, Njemačke, Turske i Finske. Cilj projekta je istražiti mogućnosti za razvoj održivog turizma te predstaviti postojeće oblike održivosti u široj okolici škole. Tijekom dvije školske godine učenici će izrađivati prezentacije, anketirati lokalno stanovništvo, snimiti dokumentarni film, posjetiti partnere i upoznati njihove primjere razvoja održivog turizma. Učenici će također pomoću moderne tehnologije pronaći, snimiti i kreirati pješačke staze u svom kraju koje će biti dio turističke ponude.

Gimnazijalci će sudjelovati u projektu READ in Europe.  Koordinator projekta je škola u Mađarskoj, a ostali partneri su iz Italije, Litve, Turske i Španjolske. Projektne aktivnosti su smišljene s namjerom da učenici ponovno upoznaju radost čitanja i kreativnog pisanja. Naime, razvojem tehnologije i društvenih mreža učenici više vremena posvećuju virtualnom svijetu koji rijetko uključuje čitanje, a još rjeđe kreativno ili pravilno pisanje. Stoga ćemo upotrijebiti informacijsko-komunikacijsku tehnologiju za provođenje aktivnosti i putem zanimljivih web alata učenici će predstaviti nacionalnu književnost, kazališta, napisat će kratku priču i pjesmu. Zajedno s partnerima će napisati scenarij za predstavu u kojoj će na kraju sami glumiti.

Treći projekt je I, You, We, Mediterranean Citizens  u kojem će sudjelovati učenici u Jelsi. Cilj projekta je istražiti i predstaviti starogrčke i rimske ostatke svog prostora. Koordinator projekta je škola u južnoj Francuskoj. Ostali partneri su također iz mediteranskih zemalja – Italija, Grčka i Španjolska. Izuzetno smo zadovoljni što je prihvaćen prijedlog za ovaj projekt jer možemo na europskoj razini  promovirati naš jedinstveni lokalitet Starogradsko polje koji je na popisu UNESCO-ve svjetske kulturne baštine. Tijekom ove školske godine Stari Grad će obilježiti 2400 godina od osnivanja grčke kolonije Pharos i naši partneri mogu nazočiti slavlju. Ovo strateško partnerstvo je posebno i po tome što ne uključuje samo škole. Naime, dio aktivnosti ćemo provesti s partnerom MUCEM – Muzej europskih i mediteranskih civilizacija. Zajedno ćemo izraditi virtualnu mediteransku vilu i naš proizvod će biti dio izložbe u muzeju u Marseillu.

Europska unija u potpunosti financira ove projekte. Koordinator projekata u Srednjoj školi Hvar je prof. Natalija Moškatelo. Svi sudionici imat će Europass dokumente i European Language Portfolio što će učenicima omogućiti bolje uvjete zapošljavanja i uključivanja u programe cjeloživotnog učenja.

« Siječanj 2018 »